понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone ogrodzenie alias żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Żywopłoty w większości wypadków spełniają role ogrodzenia, choć częstokroć służą również za dekoracje. Z reguły takie sztacheta plastikowe stawia się w słonecznych położeniach, w których błyskawicznie wzrastają i silnie się zagęszczają. Dużo powabu maja także takie żywe ploty, jakie prowadza przez cieniste katy parku. Ciemna zieleń liści z przejrzysta gdzieniegdzie gmatwanina witek albo kwiatami konstruują przyciągające spojrzenie obrazy, zaś ożywcza wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , sprawia że nawet mały spacer obok takiego ogrodzenia wycisza i uspokaja.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, powinno się uwzględnić funkcje takiego parkanu, warunki jakie przeważają w skwerze, a także nasze preferencje oraz czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o prostym pokroju same wzrastają, częstokroć również bujnie rozkwitają, jednakże potrzebują tez dużo miejsca. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane żywe sztachety plastykowe mogą być niesłychanie wysmukłe, choć należny je regularnie zmniejszać i właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są również koszty nabycia roślin na plot.Jest wiec nad czym się myśleć, bo takie plot komponuje się na długi okres czasu, czasami nawet na pokolenia.


Zwykle wystarczający jest żywy plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwykły, ogromnie popularny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on sporo zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio toleruje susze,
•szybko kiełkuje,
•regularnie podcinany ślicznie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek stanowi nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zamienić z irga lśniąca - jesienią bajecznie się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. gatunki o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się pożytecznymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją formować wyłącznie od strony ogrodu, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Niezwykle wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztacheta z PCV z Raciborza stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki i ulice. Aby wykonać taki parkan rośliny sadzimy dookoła krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy mnóstwo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzechy. Gdy chcemy aby nasze żywe ogrodzenie było bardzo wysokie a zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze gdy rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий